Międzynarodowy Dzień Świadomości Jąkania przypada na 22 października

Celem dnia jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na problemy osób jąkających się oraz propagowanie wiedzy dotyczącej jąkania.

Na całym świecie z problemem jąkania boryka się około 400 mln ludzi, zaś w Polsce według danych Polskiego Związku Jąkających się – około 500 tysięcy osób. Jąkanie najczęściej pojawia się w przedszkolnych latach dziecka. Źródłem jąkania są głównie zaburzenia artykulacyjne, fonacyjne i oddechowe. Problem staje się również przyczyną nieśmiałości, wycofania społecznego lub marginalizacji. W społeczeństwie nadal panują błędne przekonania dotyczące jąkania się. To nieprawda, że osoby jąkają się cały czas. Najczęściej zależy to od sytuacji,w jakiej znajduje się osoba borykająca się z tym problemem, często wpływa na to stres i zdenerwowanie.

Wielu ludzi ( w tym jąkający się) uważa, że jąkanie jest nieuleczalne. Okazuje się, że można je wyleczyć przy zastosowaniu odpowiedniej terapii.

Jąkanie jest poważnym problemem, które często prowadzi do wielu negatywnych konsekwencji. Może przyczynić się do niskiej samooceny, braku wiary we własne siły, strachu przed interakcjami społecznymi oraz depresji. Dlatego zawsze warto podjąć odpowiednie leczenie. Specjaliści wśród metod terapeutycznych wyróżniają metodę zwolnionego mówienia, relaksację oraz sposoby motywujące pacjenta do walki z jąkaniem. Nieoceniona jest pomoc rodziców wobec dziecka z takim problemem.

W tym dniu organizujemy konsultacje dla rodziców dzieci i młodzieży jąkających się. Konsultacje będą odbywać się w godzinach od 11.00 do 12.00 na terenie Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Wieluniu po uprzedniej rejestracji pod numerem telefonu 43 843 45 20 lub bezpośrednio w rejestracji poradni.

Osobą prowadzącą konsultacje będzie logopeda – Izabela Wydmuch